Past election results

South Derbyshire District Council Election 2015

Held on May 7, 2015

Woodville

Kim Angela COE

Conservative Party

1443

Elected
Mike DAWSON

UK Independence Party

1168

 
Gillian Ann FARRINGTON

Conservative Party

1317

Elected
Malc GEE

Labour Party

1167

 
Andrew Michael STEVENSON

Conservative Party

1236

 
Lee Kinsman STOCKBURN

UK Independence Party

839

 
Steve TAYLOR Labour Party

1431

Elected

Sue TAYLOR

Labour Party

1239

 
Alan WATTS

UK Independence Party

739

 
Rebecca Jane WILKINSON

Liberal Democrats

337

 

Swadlincote

Robert COE

Conservative Party

1308

Elected

Vonnie HEATH

Labour Party

1280

 

Aaron Felix KEIGHTLEY

UK Independence Party

881

 

Mick MULGREW

Labour Party

1202

 

Shane David ROBERTS

Conservative Party

1083

 

Neil Anthony TILLEY

Labour Party

1300

Elected

Ray TIPPING

UK Independence Party

848

 

Andrew Michael WAKELING

UK Independence Party

736

 

Sandra Elizabeth WYATT

Conservative Party

1347

Elected

Willington and Findern

Margaret Jean BENFIELD

UK Independence Party

523

 

Peter BONNELL

Labour Party

499

 

Jonathan ENGLAND

Labour Party

680

 

Martyn FORD

Conservative Party

1437

Elected

Thomas Philip LISCOMBE

UK Independence Party

409

 

Andrew David MACPHERSON

Conservative Party

1333

Elected

Stenson

Manjit CHAHAL

Labour Party

1087

Elected

James Peter COYLE

Conservative Party

545

 

Ian CROMPTON

UK Independence Party

239

 

Richard GEE

UK Independence Party

372

 

Jordan KERRY

Conservative Party

600

 

David Geoffrey SHEPHERD

Labour Party

1073

Elected

Repton

James Ashley AULT

UK Independence Party

434

 

Brian John COX

Labour Party

685

 

Karen Linda PRIME

UK Independence Party

338

 

Peter Henry SMITH

Conservative Party

1797

Elected

Michael Anthony STANTON

Conservative Party

1883

Elected

Fiona Gordon WILKS

Labour Party

647

 

Midway

Barry Peter APPLEBY

UK Independence Party

977

 

Andrew James CHURCHILL

Conservative Party

1279

 

Jason DUNCAN

Conservative Party

1309

 

Paul DUNN

Labour Party

1486

Elected

Shirley PEACOCK

Conservative Party

1390

 

Robert William PEARSON

Labour Party

1399

Elected

Peter Adam POWELL

UK Independence Party

858

 

David William SMITH

UK Independence Party

784

 

John WILKINS

Labour Party

1411

Elected

Seales

Steve FROST

Labour Party

1005

 

Margaret Elizabeth HALL

Conservative Party

1371

Elected

Graham Sydney KNIGHT

Labour Party

925

 

Ian Lloyd Edward MELLOR

UK Independence Party

650

 

Patrick MURRAY

Conservative Party

1359

Elected

Newhall and Stanton

Sean Andrew BAMBRICK

Labour Party

1683

Elected

Lorrae GEE

UK Independence Party

926

 

Christopher Michael PRATT

Conservative Party

1027

 

Kev RICHARDS

Labour Party

1519

Elected

Roland Jeffrey SALT

Conservative Party

992

 

Brian SHUTTLEWOOD

UK Independence Party

972

 

Linda STUART

Labour Party

1471

Elected

Barry WOODS

Conservative Party

1366

 

Melbourne

Jon BRAY

UK Independence Party

498

 

Jane CARROLL

Labour Party

1040

 

Martin FITZPATRICK

UK Independence Party

486

 

John Patrick HARRISON

Conservative Party

1692

Elected

Jim HEWLETT

Conservative Party

1564

Elected

John JAMES

Liberal Democrats

279

 

Eastre LEEDHAM

Labour Party

712

 

Aston-on-Trent

Neil Kenneth ATKIN

Conservative Party

2009

Elected

Paul BICKERTON

Labour Party

800

 

Hilary Justine COYLE

Conservative Party

1921

Elected

Jill Elizabeth FITZPATRICK

UK Independence Party

693

 

Alan Wayne GRAVES

UK Independence Party

952

 

Ann GRAVES

UK Independence Party

673

 

John Alfred HILLS

Liberal Democrats

357

 

Andrew KEMPTON

Labour Party

879

 

Paul STURGES

Labour Party

703

 

Peter WATSON

Conservative Party

1742

Elected

Marianne BAMKIN

Green Party

428

 

Hilton

Andrew Michael John BILLINGS

Conservative Party

2539

Elected

Stephen David COOPER

Labour Party

1219

 

Tim DAY

UK Independence Party

848

 

Donna Rachel HORTON

UK Independence Party

569

 

Julie Elizabeth PATTEN

Conservative Party

2570

Elected

David Henry PEACOCK

Labour Party

1127

 

Amy Claire PLENDERLEITH

Conservative Party

2791

Elected

Toni Ann Olivia ROGERS

Labour Party

885

 

Alice STOTT

UK Independence Party

455

 

Linton

John Edwin GRANT

Conservative Party

1028

Elected

David Anthony GUNN

UK Independence Party

726

 

Louise Jane HOWELLS

UK Independence Party

519

 

Deborah Ann JOHNSON

Liberal Democrats

111

 

Lorraine Karen JOHNSON

Liberal Democrats

102

 

Alan Mercer JONES

Labour Party

660

 

Kath LAURO

Labour Party

798

 

Bob WHEELER

Conservative Party

1032

Elected

Church Gresley

Oliver Samuel Wilford CLARK

Conservative Party

1188

 

Anthony Patrick Joseph HENRY

Conservative Party

1240

 

Ted PEAKE

UK Independence Party

1023

 

Graham Phillip PRIME

UK Independence Party

706

 

Gordon Edgar RHIND

Labour Party

1305

Elected

Craig Terrence ROBINSON

UK Independence Party

625

 

Trevor SOUTHERD

Labour Party

1459

Elected

Benjamin STUART

Labour Party

1269

 

Stuart Thomas SWANN

Conservative Party

1357

Elected

Etwall

Lisa BROWN

Conservative Party

2277

Elected

John Campbell MCCALLUM

Labour Party

686

 

Elaine MELLOR

UK Independence Party

493

 

David Colin MULLER

Conservative Party

1774

Elected

Rachel Marie ROBERTS

UK Independence Party

251

 

Maureen TIMMINS

Labour Party

562

 

Hatton

Michael Victor HARBUT

UK Independence Party

214

 

Chris LEES

Labour Party

437

 

Andrew ROBERTS

Conservative Party

729

Elected